Základní otázky

 

KDE BUDU JEZDIT?

V první řadě se rozmyslete, kde chcete a budete na vašem kole jezdit. Podle toho pak zvolte typ kola. Pouze na  silnici je vhodné kolo silniční, do lehkého terénu do města a na zpevněné cesty krosové. Aktivní terén, bláto a kamení vyžadují horské kolo označované také jako MTB. Pro větší pohodlí pak jistě oceníte kolo celoodpružené - s předním i zadním odpružením
 
JAK ČASTO BUDU JEZDIT
Čím častěji a více budete jezdit, tím kvalitnější a dražší kolo si pořiďte.
jezdíte­-li:
  • každý den do práce – krosové – nezapomeňte na osvětlení! (10 až 15 000 Kč)
  • jednou za rok na rodinnou dovolenou, děti – dětská horská či krosová kola, dospělí – horské nebo krosové - především by měla kola odpovídat profilu a povrchu terénu, po kterém se budete pohybovat, tak i pneu..Lze samozřejmě horské kolo přezout na pneu s jemným vzorkem a efektivně se pohybovat po asfaltu a zpevněnémm povrchu.
  • několikrát za sezonu do lehčího terénu – krosové vyšší kategorie (14 až 25 000 Kč)
  • několikrát za rok do hor – velmi kvalitní horské (od 20 000 Kč…)
  • rekreačně na kondičku – silniční/horské kolo (15 až 30 000 Kč)
 
 

JAKOU VELIKOST?

Výběr velikosti se řídí určitými obecnými pravidly, přesto jsou požadavky jednotlivců v mnoha případech individuální..Známé pravidlo s rezervou od rozkroku na cca pěst(10 cm), je to s čím můžete začít. Dále je dobré se na kole aspoň trošku projet, ať máte nějaký subjektivní pocit z ovládání. Každopádně by Vám měl prodejce vždy odborně poradit a posoudit vaše požadavky. Pro základní orientaci si pozorně prostudujte tabulky v sekci "Jak zvolit velikost"
 

DĚTI

První kontakt s kolem může ovlivnit celý náhled na jízdu a vůbec ochotu na kole jezdit.Kolo by mělo být pro dítě zábavou, nikoli utrpením.Správná velikost zaručí, že dítě bude kolo ovládat, nikoli kolo jeho, že ho dokáže zastavit tehdy, kdy potřebuje a že ho jízda bude bavit.
  • průměr kol 12" - délka nohou 33-44cm, věk 1 - 3 roky      
  • průměr kol 16" - délka nohou 45-58cm, věk 4 - 7 let
  • průměr kol 20" - délka nohou 42-66cm, věk 7 - 9 let
  • průměr kol 24" - délka nohou 58-74cm, věk 10 - 12 let
V neposlední řadě neopomeňte ochrannou helmu. Jednak je povinná ze zákona, za druhé to děláte pro své dítě a zabráníte mnoha nepříjemnostem. Není také helma jako helma, soustřeďte se na renomované výrobce, pokročilý upínací systém, který za každé situace udrží helmu tam, kde má být, ochranou síťku proti hmyzu, taková včela, či vosa ve vlasech dítěte Vám spestří vyjížďku, to si pište J, samozřejmě kvalitní provedení celého korpusu. Cenovky jsou různorodé, těm nejlevnějším se vyhněte, spíše střední a vyšší cenová třída nabízí použitelnost a kvalitu.
 
Z naší nabídky vám můžeme doporučit vysoce kvalitní značku UVEX, která vyrábí dětské helmy vybavené stejnými technologiemi jako dospělé varianty a mají integrovánu síťku proti hmyzu.
Některé pojišťovny přispívají na koupi ochranných pomůcek slušnou částku, až 50% pořizovací hodnoty, výjimky i více, kontaktujte tu svou a vyberte pro své dítě to nejlepší..
 
 

JAKÉ CHCI VYBAVENÍ?

Musíte vědět, jak dobrou výbavu potřebujete. Čím více budete jezdit, tím kvalitnější a zároveň dražší komponenty žádejte. Ptejte se na tři nejdůležitější věci – kvalitu rámu (materiál), řadicí a brzdový systém.Jednuduché pravidlo:čím vyšší cena, tím kvalitnější, lehčí kolo/komponenty dostanete..
 

JAK JSEM ZDATNÝ?

Prověřte svoji kondičku. Nemá smysl kupovat špičkové kolo, pokud neujedete víc než deset kilometrů.

 

KOLIK JSEM OCHOTNÝ ZAPLATIT?


Rozmyslete si, kolik chcete do kola investovat. Za pět tisíc korun nelze očekávat zázraky. Naopak příliš drahé kolo, pokud jste příležitostný jezdec, nemusíte ani využít.